Strona chóru Metanoia Cordis Pilica-Biskupice

Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Metanoia Cordis     11 stycznia 2020 roku i kolejny konkurs tradycyjnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Dla artystów z Jury Krakowsko-Częstochowskiej to jak pewnego rodzaju obowiązek. Tym razem to  V Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Konkurs ten był szczególny chociażby pod tym względem jak podaje organizator Festiwalu MOK Łazy "w przesłuchaniach uczestniczyło ponad tysiąc artystów z całej Polski – ok. 220 podmiotów wykonawczych - soliści, zespoły, chóry i duety". Nie mogło zabraknąć i nas choć bez punktów to naprawdę warto było posłuchać.

 


 

     Nie bez znaczenia okazał się występ na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni w Żorach. Dokładnie tydzień później chór Metanoia Cordis wziął udział w XV Jubileuszowym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Koziegłówkach zdobywając "Grand Prix" czyli nagrodę główną konkursu za utwory "Dies Irae" i "Stabat Mater". Konkurs odbył się 13 kwietnia 2019 roku w Sanktuarium Św. Antoniego w Koziegłówkach, nad którym patronat sprawowali Arcybiskup dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski oraz Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Nagrodę główną ufundowała i wręczyła pani Jadwiga Wiśniewska.

 


 

Metanoia Cordis Zdobyte doświadczenie na dotychczasowych konkursach pozwoliło nam zgłoszenie uczestnictwa w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach 6 kwietnia 2019 roku. Ponieważ był to przegląd ogólnopolskiej rangi i wymagał zakwalifikowania się do konkursu z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedź, która okazała się być pozytywną, a zarazem sukcesem dla naszego chóru. Do konkursu zgłosiło się 22 uczestników, który odbył się w Kościele Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Na konkurs przygotowaliśmy własne utwory "Dies Irae", "Stabat Mater" oraz "Za grzechy". Występy wszystkich uczestników były bardzo emocjonujące i na wysokim poziomie co sprawiło, że udział tego typu imprezie był dla nas ogromnym doświadczeniem. Udany występ utwierdził nas w przekonaniu, że jakość wykonania naszych utworów pozwala konkurować na poziomie wspomnianego  przeglądu.

 


 

Metanoia Cordis    Choć kolędowanie to czas wyjątkowy to dla nas 13-go stycznia 2018 roku stał się szczególnie radosny. W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbył się Koncert Laureatów III Jurajskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, gdzie na najwyższym miejscu podium stanął właśnie nasz chór - Metanoia Cordis z Pilicy. Zaprezentowane przez nas kolędy i pastorałki spodobały się publiczności a członkowie Jury przyznali I miejsce.

Festiwal został objęty Honorowym Patronatem między innymi przez: Starostę Powiatu Zawierciańskiego, Burmistrza Łaz oraz Związek Gmin Jurajskich. 

 


 

   Metanoia Cordis   Nasz chór i tym razem zgłosił się do udziału w Powiatowym Festiwalu Wolności organizowanym w Łazach pod hasłem „Wolność w Nas”, który zorganizowany był w 100-lecie obchodów Niepodległości. Konkurs odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach  14 października 2018 roku a organizatorem  było Stowarzyszenie „Kulturniak” w Łazach, oraz Starostwo Powiatowe w Zawierciu. W konkursie mogli brać  udział artyści działający na terenie powiatu zawierciańskiego. Mamy nadzieję że wykonane przez nas i wyróżnione przez Jury  pieśni patriotyczne spodobały się zarówno uczestnikom jak i gościom. 

 


 

Metanoia Cordis    Chór Metanoia Cordis chętnie bierze udział w lokalnych wydarzeniach i imprezach promujących kulturę i sztukę. Tym razem było to zaproszenie do udziału w II Świątecznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pilicy 10 grudnia 2017 roku organizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Pilica. Ze swojej strony zaprezentowaliśmy piękne kolędy zarówno te tradycyjne oraz mniej znane, będące w repertuarze konkursów. 

 


 

  W dniach 26-27 Października 2017 roku odbyły się przesłuchania do 

XXII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Myszkowie. Pomimo tego że pieśni patriotyczne były dla nas nowością postanowiliśmy jednak wziąć udział także w tej imprezie. Konkurs był pełen emocji i chociaż nie udało się zdobyć punktowanych miejsc, cała impreza była dla nas ciekawym i ważnym doświadczeniem.

 


 

    Nagroda III miejsca dla chóru z Pilicy w kategorii "Zespoły-Dorośli" na I Jurajskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Łazach dnia 15.01.2016 roku. Był to również początek naszych przygód związanych z tego typu imprezami. W konkursie startowało 30-stu uczestników. Tego dnia nie przyznano nagrody I miejsca, natomiast na II stopniu podium stanęli ex aequo: KGW NIEGOWONICE oraz „SEMAFOR” /Łazy/ 

 


  

Nagrody, Konkursy i wyróżnienia

 


 

Kadra

Repertuar

Historia